Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?

01 października 2021 | Rzecz o historii | PROF. RYSZARD TADEUSIEWICZ
Dyski elastyczne, tzw. dyskietki, o wymiarach: 8 cali, 5,25 oraz 3,5 cala. Produkcję dyskietek zakończono w 2009 r.
autor zdjęcia: George Chernilevsky
źródło: Wikimedia Commons
Dyski elastyczne, tzw. dyskietki, o wymiarach: 8 cali, 5,25 oraz 3,5 cala. Produkcję dyskietek zakończono w 2009 r.

Przy malejących rozmiarach zewnętrznych rosła pojemność dysków twardych. Pierwsze dyski IBM 350 miały pojemność zaledwie 5 MB. W 1992 r. firma Seagate zaoferowała dysk ST12400 o rozmiarze 3,5 cala i pojemności 2,1 GB. To był przełom.

W poprzednim odcinku tego cyklu pisałem o początkach pamięci masowych w burzliwych dziejach informatyki. Opisałem powstanie i rozwój pamięci na taśmach magnetycznych i pierwsze konstrukcje pamięci na twardych dyskach magnetycznych. W tym felietonie temat rozwinę i przybliżę historię tych dysków aż do dnia dzisiejszego. Wprowadzę też nowy obiekt, który zdominował informatykę w latach 1977–2009, ale potem odszedł w niepamięć: dysk elastyczny.

Problem mapy uszkodzeń dysku

Użytkownikom pierwszych pamięci dyskowych utrudniało pracę to, że warstwa magnetyczna na powierzchni dysku bywała w niektórych miejscach uszkodzona. Czasem było to wynikiem wady powstałej w trakcie produkcji, czasem – skutkiem uszkodzenia w trakcie eksploatacji. To zdarza się zwłaszcza w laptopach, które są narażone na wstrząsy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nad pędzącą z ogromną szybkością powierzchnią wirującego dysku zawieszone są głowice magnetyczne zapisujące i odczytujące informacje. Odstęp między dyskiem a głowicą jest rzędu pojedynczych mikronów. To mniej niż rozmiar typowej bakterii! W tej sytuacji wstrząs może doprowadzić do zetknięcia głowicy z powierzchnią dysku, a to powoduje nieodwracalne uszkodzenie magnetycznej powierzchni. Z reguły niewielkie, ale informacja zapisana w takim błędnym sektorze uszkodzonej ścieżki będzie nieodwracalnie stracona.

Problem rozwiązano po raz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12080

Wydanie: 12080

Spis treści

Reklama

Zamów abonament